aktualności

11 grudnia WIGILIA w MCK PK
NO GRAVITY DANCE
z nieocenionym udziałem krakowskiego środowiska acro jogowego:)

W Wigilię 1968 roku załoga Apollo 8 wykonanła jedno ze słynniejszych zdjęć w historii fotografii - Earthrise (Wschód Ziemi)

Nasz NoGravitydance dedykowaliśmy wszystkim, którzy spędzają Święta z dala od domu - czyli wszystkim studentom Międzynarodowego Centrum Kształcenia:)









12 i 14 września 2015 - PREMIERA!!!

Zapraszamy na premierę nowego spektaklu-instalacji "Microwave stories", opowieści o mikrofalach w chemii, mikrofalach w ogóle, o relacji teorii z doświadczeniem i naturze naukowego odkrywania.
Zapraszamy!

12 i 14 września 2015, godz. 19.00
Muzeum Politechniki Krakowskiej
ul. Warszawska 24
wstęp wolny
spektakl w języku angielskim

choreografia:Anna Ochman/muzyka:Andrzej Kopeć/video:Anna Kasperska

obsada:
Mistrz Niekonwencjonalnych Metod Ogrzewania – Mateusz Galica
Asystentka Mistrza – Elżbieta Malewska
James Clerk Maxwell – Magdalena Rapa
Robert Wilson & Arno Penzias – Katarzyna Dębska & Władysław Klymchuk
Lady Magnethrone – Paulina Drąg
Alchemik - Jan Ozimek
Kapitan Izabela – Izabela Zając-Siwczyk

Na uboczu głównego kampusu Politechniki Krakowskiej znajduje się niewielki budynek. W dawnym areszcie mieści się dziś tajny blok-W (Wave-block), zwykle zamknięty dla zwiedzających. Prosimy o delikatność i takt wobec rezydentów, których brak równowagi między teorią a doświadczeniem w pracy naukowej zawiódł na obrzeża realności. Inicjator przedsięwzięcia, doktor Marek Piątkowski, niestety także zakończył badania jako najmłodszy mieszkaniec bloku-W. Wyjątkowe znaczenie jego badań domaga się jednak zaprezentowania szerszej publiczności.
Zapraszamy na podróż przez meandry ludzkiego umysłu, w rejony, gdzie teoria i eksperyment spotykają się w poszukiwaniu prawdziwych odkryć naukowych.


9 września 2015 o godz. 15:00

Spektakl "Ile perełek, panie profesorze?" w specjalnej, polsko-angielskiej wersji zostanie zagrany na otwarcie Konferencji Naukowo-Technicznej "Poliuretany 2015" na Politechnice Krakowskiej


Dzień Tańca 2015

25.04.2015, godz. 19:00
Teatr Praska 52
http://www.teatrpraska52.pl/dojazd
Bilety: 10 i 6 zł

PROGRAM

Pokaz filmów tańca:

PASSAR CALLE. ZMIERZANIE
Krótkometrażowy film tańca. Pokaz przedpremierowy.

Passacaglia g-moll Franza Ignaza Bibera zamyka cykl Sonat Różańcowych. To utwór wiązany z nadejściem Anioła Stróża, który przynosi uspokojenie i pogodzenie na to, co nadchodzi. Czas dojrzewania do doświadczenia macierzyństwa domyka się, gdy minie zdziwienie, że zachwytowi i szczęściu tak naturalnie towarzyszyć może lęk i ból. 
W kulturze Tanah Toraja na Sulawesi istnieje zwyczaj chowania dzieci, które zmarły, zanim zaczęły ząbkować, w grobach wyciętych w drzewie. Za drewnianymi drzwiczkami zabliźnia się powoli niewielka rana, pozostawiając na zawsze podłużną bliznę w zrośniętym pniu.
Dojrzewanie do macierzyństwa jest być może także dojrzewaniem do utraty, oswajaniem nowego lęku, który towarzyszyć będzie odtąd każdej radości.
Idea/ choreografia: Anna Ochman, taniec: Elżbieta Malewska, skrzypce: Agata Sapiecha, realizacja dźwięku: Lech Pukos, realizacja obrazu: Elektro Moon Vision, kostiumy: Elżbieta Litwiniak /9'08, produkcja: Fundacja FURU 2015.

SMALL ROOM SYNDROME

Small Room Syndrom, czyli polska ciasnotowa wspólnota mieszkaniowa. Tańczą w mieszkaniu, gdzie zawsze ktoś obserwuje. Ktoś jest obok. Kawy nie można się spokojnie napić. Wykąpać- nie da się. Marzyć o chwili samotności. Zapalić papierosa. Bez słuchania pukania, stukotów, jęków sąsiadów. Nauczyć się w tym wszystkim poruszać. Tak żeby było ergonomicznie. Żeby nie wadzić resztką prywatności innym prywatnościom. 'Our project strats in the kitchen', jak projekty Johnatana Burrowsa. I jest kuchenną historią, niejednego mieszkania z WK-70.
Reżyseria/choreografia: Natalia Wilk, taniec: Natalia Wilk, Paulina Jóźwicka, Magdalena Fejdasz, Katarzyna Sikora, muzyka: Philip Glass/ 4’30’’

SILENCE

Część trylogii inspirowanej wierszem Wisławy Szymborskiej "Trzy słowa najdziwniejsze". Trzy słowa pojawiające się w wierszu : przyszłość, cisza i nic posłużyły do stworzenia trzech scen tanecznych, każda z nich jest wykonana przez innego tancerza i nakręcona w innym miejscu.
Słowa, które są bardzo jasno zdefiniowane o konkretnym znaczeniu i wielu z nim związanych konotacjach, zostały przełożone na abstrakcyjny język tańca. ''Silence'' mówi o tym, że poszukiwanie ciszy jest zawsze daremne, bo ona nie istnieje. Z definicji jest brakiem dźwięku, działania, komunikacji. Już sam brak czegoś niesie ze sobą wiele znaczeń. Jeżeli spróbujemy zdefiniować ciszę, wypełniamy pustkę i ją niszczymy.

Pomysł/choreografia/taniec: Marta Kosieradzka, muzyka: Adriano Fontana(IT), kamera i montaż: Eva Campos Suarez(ES) /6'39

PERSEPHONE FALLING

Trzeci z trylogii filmów bazujących na improwizacji tańca na peryferiach... miasta, formy tańca, mitologii. Porwana Persefona staje twarzą w twarz z okrucieństwem podziemia, ale i z jego hipnotyzującym pięknem. W jaki sposób, ta która żyła wśród piękna i niewinności będzie miała oswoić to nowe – również w niej. Przebijając się przez fasadę cudu, świat bogów okazuje się pełen mordu i gwałtu niczym świat ludzi.
Idea/taniec: Joanna Sieradzan/Filip Wencki, kamera i montaż: Paweł Głogowski/ 7'24

PRYZMAT

„Pryzmat.jesień” to film stworzony ze zwykłej potrzeby piękna i prostoty tego co nas otacza. Niby to banalne ale nie potrafimy bez tego żyć. Komplikujemy, dywagujemy, konceptualizujemy. Żaneta Górska pewnego jesiennego dnia przyjechała mnie odwiedzić, z kamerą, na tydzień. Była piękna pogoda, potrzeba wyjścia do lasu, spaceru, światła, ruchu, tańca. Zaczęłyśmy to filmować. I tak powstał ten film. To krótka, filmowa impresja na temat: światła, cienia, koloru, ciała, ruchu, tańca,natury, lasu, drzewa.
Ruch: Anna Haracz / Zdjęcia i montaż: Żaneta Górska/6'46

Zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska oraz wsparciu barwnych mieszkańców domu przy ul.Słonecznej 28 w Otominie

PO CICHU

Spektakl złożony z piosenek Karoliny Cichej napisanych do tekstów Tadeusza Różewicza i jednej ze słowami Gustawa Daniłowskiego.
W siedmiu utworach poetyckich pojawia się wiele tematów, a jednocześnie wszystkie drążą wciąż jedną i tę samą kwestię – człowieczeństwa. Wobec wojen, wobec codzienności, drugiego człowieka i wreszcie wobec samego siebie.
24 kwietnia mija rok od śmierci Tadeusza Różewicza. Próbujemy czytać jego teksty, słuchać stworzonej do nich muzyki i dopowiedzieć coś od siebie tańcem.

Tańczą: Katarzyna Dębska, Paulina Drąg, Daria Gałek, Magdalena Furmanek, Anna Socała, Władysław Klymchuk, Elżbieta Malewska, Anna Ochman, Magdalena Rapa, Izabela Zając
Choreografia: Anna Ochman
Kostiumy: zespół

GOŚCINNIE WYSTĄPI TAKŻE TEATR TAŃCA ERIU

Zespół Eriu działa w Krakowie od 2006 roku. Powstał z inicjatywy kilku pasjonatek tańca, które, oczarowane muzyką irlandzką, zapoczątkowały istnienie grupy. Na swoją patronkę wybrały Eriu - w mitologii celtyckiej boginię suwerenności i uosobienie Irlandii.
Muzyka i taniec są dla nas jednocześnie odkryciem i podróżą, zagadką i kluczem. Dzięki nim zaglądamy do świata baśni, elfów i druidów. Miniatury taneczne, które kiełkują na tak niezwykłym gruncie, to obrazy delikatnie szkicowane ciałem i kolorowane ruchem. Czasem są to opowieści pełne liryzmu, innym razem przedstawiają starcie wichrów i burz z piorunami...
Autorskie choreografie chętnie wzbogacamy elementami klasyki. Tworzymy w ten sposób niekonwencjonalną mieszankę stylów, prawdziwie irlandzką mozaikę tradycji i nowoczesności.

Choreografia, scenariusz i reżyseria: Agata Kowalczyk
Taniec: tancerki Zespołu Tańca Irlandzkiego ERIU
www.eriu.art.pl

Dni Kultury PK 2014

17 listopada na głównym kampusie Politechniki Krakowskiej, w godzinach okołopołudniowych pojawiła się grupa dziwnych person ekstrawaganckich motorycznie. Na zadawane pytania odpowiadali wyłącznie pozawerbalnie.

Grupa naukowo-artystyczna Latiga niestrudzenie propaguje najnowsze wyniki badań z dziedziny kompozytów. Klub Kwadrat, Dni Kultury Politechniki Krakowskiej 2014



7 września 2014 w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie skrzyżowały się trajektorie sześciu statków kosmicznych, które próbowały nawiązać kontakt z obecnymi w Ogrodzie ziemianami. Po wymianie okolicznościowych uprzejmości w kilku kosmicznych narzeczach atmosfera ziemska okazała się zbyt wymagająca dla przybyszów i musieli z żalem opuścić planetę. Takie spotkanie prawdopodobnie już się nie powtórzy.

















TEATR TAŃCA LATIGA OGŁASZA NABÓR DO ZESPOŁU

Serdecznie zapraszamy na zajęcia taneczne wszystkich studentów Politechniki Krakowskiej oraz innych krakowskich uczelni.

Piątki:
17-19 zajęcia (technika tańca, body conditioning)
19-20 repertuar
Soboty:
10-12.30 zajęcia (technika tańca)
12.30-14 repertuar

Zajęcia z techniki tańca obejmują ćwiczenia rozwijające koordynację i poczucie rytmu, elementy techniki tańca klasycznego i współczesnego. Program zajęć przygotowuje do pracy nad repertuarem.
Zajęcia są bezpłatne. Istnieje możliwość zaliczenia zajęć wf na podstawie uczęszczania na próby zespołu (dla studentów PK).

Informacje i zapisy: latiga.latiga@gmail.com
MOKS, ul. Skarżyńskiego 1, sala 13
zajęcia są nieodpłatne

Zapraszamy do współpracy także osoby działające w innych dziedzinach (muzyka, sztuki wizualne, teatr).
Chętnie nawiążemy także współpracę z pracownikami naukowymi, którzy chcieliby wziąć udział w działaniach popularyzujących naukę (wykłady performatywne, działania artystyczne towarzyszące konferencjom naukowym, seminariom, etc.).

PREMIERA!!!
Zapraszamy na nowy spektakl|wykład performatywny "Ile perełek, panie profesorze?"
16 maja 2014, godz.19
Dom Kultury im. Andrzeja Bursy, os.Tysiąclecia 15
WSTĘP WOLNY

Poszukując nowatorskich materiałów termoizolacyjnych naukowcy Politechniki Krakowskiej wpadli na trop niezwykle ciekawego chemicznego zjawiska…

Dwie dekady intensywnych badań przyniosły efekty, które zostały opisane w pracy doktorskiej Porowate kompozyty poliuretanowo-polistyrenowe otrzymywane na drodze współekspandowania. Autorka pracy,  Elżbieta Malewska, wraz z międzynarodowym zespołem artystyczno-badawczym  postanowiła podzielić się wynikami badań z szeroką publicznością.
Widzowie spektaklu będą mieli okazję poznać niewerbalną definicję materiału termoizolacyjnego, dowiedzieć się, czym jest tajemnicze zjawisko współekspandowania, a także co łączy chińską filozofię z chemią doświadczalną.

Reżyseria/choreografia: Anna Ochman, obsada: Magdalena Furmanek, Daria Gałek, Sergiej Karwan, Władysław Klimczuk, Chingyi Li, Elżbieta Malewska, Eugenia Prihodko, Anna Socała, Izabela Zając-Siwczyk, realizacja projekcji wideo: Anna Kasperska
Produkcja: Międzynarodowy Ośrodek Kultury Studentów PK



Dzień Tańca już za nami. Dziękujemy wszystkim artystom i wspaniałej widowni!!! Zdjęcia do obejrzenia w galerii.


Już niedługo Międzynarodowy Dzień Tańca!
Zapraszamy na spektakl z tej okazji. Wystąpi Teatr Latiga oraz zaproszeni goście - szczegółowy program w przygotowaniu.

29 kwietnia o godzinie 19 w Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie, os. Tysiąclecia 15
wstęp wolny


Ile perełek, panie profesorze?
Naukowcy Politechniki Krakowskiej dokonali fascynującego odkrycia - już niebawem Teatr Tańca Latiga pozwoli Wam zapoznać się z niezwykłymi wynikami badań...


 



Bal Wodnika 2014



fot. Jan Zych

Spektakl Anny Ochman MOTYL otrzymał III Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Małych Form Bamberka w Gorzowie Wielkopolskim!!!

fot. Elwira Wojtunik