art&science

Nauka i sztuka w całej historii człowieka były tak ściśle ze sobą związane, że współczesne przeciwstawianie ich sobie budzi zdziwienie. Jedno i drugie jest formą twórczości, jedno bez drugiego rozwijać się nie może. (…)
Dr Marek Ostrowski, Emocje odkryć, KAW 1988

Idea programu Art|Science na Politechnice Krakowskiej zrodziła się z chęci wykorzystania potencjału, który już się w tym miejscu znajduje. Uczelnia zajmująca się problematyką nauk ścisłych, a jednocześnie otwarta na działania z zakresu kultury i sztuki, o czym świadczą funkcjonujące w jej strukturach galerie, chór, orkiestra, a od ubiegłego roku akademickiego nasz zespół, stwarza warunki, by te dwie perspektywy – naukowa i artystyczna, pozornie odmienne, a przecież w oczywisty sposób sobie bliskie, mogły spotykać się i inspirować wzajemnie.

Tego rodzaju inicjatywy można od kilku lat spotkać w różnych ośrodkach, jednak przede wszystkim są one skoncentrowane na sztukach wizualnych i dźwiękowych (tu artyści odkrywają nowe technologie jako narzędzia dla własnej twórczości). Niewiele podejmuje się działań, w których nauka spotyka się z teatrem i tańcem, w których zagadnienia podejmowane w badaniach naukowych nie tylko inspirują poszukiwania nowych form wyrazu, ale także stają się treścią działań performatywnych. Tego rodzaju przestrzeń chcielibyśmy stworzyć na Politechnice Krakowskiej.

Program Art|Science jest współprowadzony z Fundacją FURU, organizacją pozarządową, której istotną przestrzenią aktywności jest działanie na przecięciu sztuki i nauki,  punkt, w którym nie stawia się granic tematycznych, często zaprzeczający logicznym powiązaniom, bez uzasadnienia - za to z pełnią ciekawości i chęci eksperymentu.

Pierwszym przedsięwzięciem realizowanym w ramach programuArt|Science jest spektakl ILE PEREŁEK, PANIE PROFESORZE? premiera 2014


Jest to spektakl teatru tańca|wykład performatywny oparty o rozprawę doktorską z dziedziny chemii doświadczalnej
Poszukując nowatorskich materiałów termoizolacyjnych naukowcy Politechniki Krakowskiej wpadli na trop niezwykle ciekawego chemicznego zjawiska…

Dwie dekady intensywnych badań przyniosły efekty, które zostały opisane w pracy doktorskiej Porowate kompozyty poliuretanowo-polistyrenowe otrzymywane na drodze współekspandowania. Autorka pracy,  Elżbieta Malewska, wraz z międzynarodowym zespołem artystyczno-badawczym  postanowiła podzielić się wynikami badań z szeroką publicznością.
Widzowie spektaklu będą mieli okazję poznać niewerbalną definicję materiału termoizolacyjnego, dowiedzieć się, czym jest tajemnicze zjawisko współekspandowania, a także co łączy chińską filozofię z chemią doświadczalną.

Reżyseria/choreografia: Anna Ochman, obsada: Magdalena Furmanek, Daria Gałek, Sergiej Karwan, Władysław Klimczuk, Chingyi Li, Elżbieta Malewska, Eugenia Prihodko, Anna Socała, Izabela Zając-Siwczyk, realizacja projekcji wideo: Anna Kasperska
Produkcja: Międzynarodowy Ośrodek Kultury Studentów PK 

Kolejną realizacją jest spektakl/instalacja MICROWAVE STORIES.choreografia:Anna Ochman/muzyka:Andrzej Kopeć/video:Anna Kasperska
obsada:
Mistrz Niekonwencjonalnych Metod Ogrzewania – Mateusz Galica
Asystentka Mistrza – Elżbieta Malewska
James Clerk Maxwell – Magdalena Rapa
Robert Wilson & Arno Penzias – Katarzyna Dębska & Władysław Klymchuk
Lady Magnethrone – Paulina Drąg
Perkusista reakcyjny - Jan Ozimek
Kapitan Izabela – Izabela Zając-Siwczyk

Na uboczu głównego kampusu Politechniki Krakowskiej znajduje się niewielki budynek. W dawnym areszcie mieści się dziś tajny blok-W (Wave-block), zwykle zamknięty dla zwiedzających. Prosimy o delikatność i takt wobec rezydentów, których brak równowagi między teorią a doświadczeniem w pracy naukowej zawiódł na obrzeża realności. Inicjator przedsięwzięcia, doktor Marek Piątkowski, niestety także zakończył badania jako najmłodszy mieszkaniec bloku-W. Wyjątkowe znaczenie jego badań domaga się jednak zaprezentowania szerszej publiczności.
Zapraszamy na podróż przez meandry ludzkiego umysłu, w rejony, gdzie teoria i eksperyment spotykają się w poszukiwaniu prawdziwych odkryć naukowych.
PREMIERA 12 i 14 WRZEŚNIA 2015, MUZEUM PK